Protokół nr 2/03

Zarządu Związku Gmin „Kwisa"

Lubań 10 lipca 2003 rok

 

Zebranych przywitał przewodniczący Zarządu p. Konrad Rowiński. Stwierdził, że w posiedzeniu uczestniczy pełny skład Zarządu. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu. Zarząd posiada moc prawną podejmowania uchwał.

Przewodniczący przedstawił niżej wymieniony porządek obrad, który został jednogłośnie przyjęty.

1.        Przyjęcie informacji o przebiegu wykonania planu finansowego za I
półrocze 2003 roku

-            podjęcie uchwały nr II/3/2003 w/w wymienionej sprawie.

2.        Zatwierdzenie scenariusz wykonania Przewodnika Turystycznego.

-            ustalenie tytułu wydania

-            zatwierdzenie słowa wstępnego

-            zatwierdzenie informacji o Związku

3.        Zatwierdzenie do druku wzoru pisma firmowego Związku.

4.        Zapoznanie się z Instrukcją w spawie organizacji, zakresu działania archiwum zakładowego Związku.

5.        Omówienie spraw dotyczących rozpoczęcia zadania na pozyskanie środków finansowych na opracowanie dokumentacji w sprawie budowy ścieżek rowerowych na terenie Związku.

6.        Ustalenie terminu posiedzenia Zgromadzenia.

 

Ad .l

Sprawozdanie finansowe z wykonania planu finansowego za I półrocze 2003 roku zostało przedstawione przez Przewodniczącego Zarządu. Jednogłośnie została podjęta uchwała nr II/3/2003 w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego za I półrocze 2003 roku. Sprawozdanie zostanie przedstawione Zgromadzeniu na najbliższym posiedzeniu.

 

Ad.2

Wykonawca Przewodnika turystycznego przedłożył do zatwierdzenia scenariusz jego wykonania. Po krótkiej dyskusji zatwierdzono scenariusz z dwoma uwagami.

-           przed dokonaniem opisu tras turystycznych należy wprowadzić wykres szlaku w kolorze szlaku wraz z danymi(miejscowości i kilometry, skąd dokąd) oraz bardzo krótki opis i mapę topograficzną szlaku - w/g wzoru z przewodnika z Żagania.

-           w części opisowej gmin należy umieścić informację o bazie noclegowej - adresy telefony, ilość miejsc (campingi,hotele,restauracje,bary, pola namiotowe, gospodarstwa agroturystyczne).

Następnie zastanawiano się nad tytułem dla Przewodnika. Ponieważ przewodnik zawiera wiele informacji nie tylko szlaki turystyczne ustalono, iż musi to być nazwa typu: Spacer po dolinie rzeki Kwisy, Przewodnik turystyczny po dolinie rzeki Kwisy. Sprawa ta nie została rozstrzygnięta. Zatwierdzono wstępnie "słowo wstępne do przewodnika", które ma będzie podpisane przez Przewodniczącego Zgromadzenia i Przewodniczącego Zarządu oraz tekst informacji o Związku i opis doliny rzeki Kwisy. Przewodniczący zobowiązał biuro do poszukania dalszych dotacji na opracowanie Przewodnika.

 

 


Ad.3

Naniesiono poprawki na wzorze pisma firmowego związku i zatwierdzono go do druku.

 

Ad.4

Instrukcję w sprawie organizacji, zakresu działania archiwum zakładowego Związku przedstawiła p. Dominika Karczewska. Z informacji wynikało, że instrukcja została wysłana do Archiwum Państwowego w celu zatwierdzenia, i nie odbiega ona od instrukcji urzędów gmin za wyjątkiem zorganizowania archiwum w pomieszczeniach Urzędu Miasta poprzez podpisanie stosownego porozumienia. Zarząd pozytywnie zaopiniował instrukcję. Po uzyskaniu opinii Archiwum Państwowego Instrukcja zostanie przyjęta poprzez zatwierdzenie Zarządzeniem Przewodniczącego Zarządu.

 

Ad.5

Następnie przystąpiono do omówienia spraw związanych z pozyskaniem środków finansowych na opracowanie dokumentacji na budowę ścieżek rowerowych na terenie Związku. Zapoznano się z propozycją firmy Acouis z Wrocławia (przedstawiciel tej firmy gościł dwukrotnie na posiedzeniu Zgromadzenia). Ustalono, iż wnioski o dotacje na opracowanie dokumentacji Związek będzie składał do wszelkich możliwych instytucji i programów. Ustalono, iż biuro Związku wystosuje stosowne pismo do gmin w celu zebrania informacji dotyczących tego zadania. Gminy własnym staraniem pozyskają z ośrodków dokumentacji geodezyjnych mapy w skali 1:10 000 i naniosą na nich odcinki ścieżek rowerowych istniejących, do modernizacji, do budowy. Należy zadbać to o zachować połączenie ze ścieżkami powiatowymi i wojewódzkimi, krajowymi oraz euroregionalnymi. Należy także zadbać o wytyczenie wewnętrznych ścieżek gminnych, dających możliwość turyście poznać zabytki architektury i przyrody gminy oraz zabezpieczyć rowerowy dojazd do szkół. Ponadto na mapach należy oznaczyć także miejsca do odpoczynku. Mogą być to miejsca już urządzone albo miejsca do urządzenia. Na podstawie tych materiałów biuro Związku opracuje jedną mapę potrzeb Związku w tym zakresie. Mapa będzie podstawa do występowania o środki pomocowe - zarówno na opracowanie dokumentacji jak i na realizacje projektu..

 

Ad.6

Ustalono, iż posiedzenie Zgromadzenia odbędzie się po 15 wrześniu a posiedzenie Zarządu do 10 września ( pierwsza korekta przewodnika). Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokołowała R. KarczewsYa